Czarty w pokoju – czym jest delirium alkoholowe?

Szybka i skuteczna pomoc w chorobie alkoholowej

Czarty w pokoju – czym jest delirium alkoholowe?

Delirium alkoholowe - halucynacje. Zdjęcie ilustracyjne.

Delirium alkoholowe czyli biała gorączka: co to jest?

Czarty w pokoju – czym jest delirium alkoholowe? Delirium alkoholowe to poważne zaburzenie neurologiczne, stanowiące zagrożenie życia, które często występuje u pacjentów uzależnionych od alkoholu. Jest również znane jako „biała gorączka” lub „majaczenie drżenne”. Objawia się nagłym, ciężkim przypadkiem majaczeń, które są często bardzo nieorganiczne i chaotyczne. Objawami majaczeń są halucynacje wzrokowe i słuchowe, dezorientacja w czasie i przestrzeni, a także skrajny niepokoju. Biała gorączka zazwyczaj występuje w wyniku zespołu abstynencyjnego, który występuje po gwałtownym przerwaniu picia przez alkoholika. Jest to stan zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. W przypadku wystąpienia objawów, pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby natychmiast rozpocząć leczenie delirium alkoholowego. Dowiedzenie się o tym zaburzeniu i jego objawach jest kluczowe dla zrozumienia i leczenia pacjentów uzależnionych od alkoholu.

Delirium alkoholowe - halucynacje. Zdjęcie ilustracyjne.

Kogo dotyka majaczenie alkoholowe?

Majaczenie alkoholowe, zwane także delirium tremens, jest poważnym stanem, który często dotyka alkoholików, którzy podjęli się nagłego zaprzestania picia, nagle przerwali ciąg alkoholowy. Charakteryzuje się ono nagłym i ciężkim nasileniem objawów, takich jak gorączka, biała gorączka, drżenie rąk, halucynacje i dezorientacja. Osoby dotknięte majaczeniem alkoholowym często doświadczają także majaczeń, które są intensywnymi, niezrealizowanymi i chaotycznymi myślami i wrażeniami. Delirka może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak napady drgawek, zatrzymanie akcji serca lub udar mózgu. Dlatego ważne jest, aby osoby uzależnione od alkoholu miały odpowiednie wsparcie medyczne i były dobrze monitorowane podczas procesu odstawiania alkoholu. Przywrócenie równowagi i zdrowia po delirce alkoholowym może zająć czas, dlatego kluczowe jest kontynuowanie terapii i unikanie nawrotów choroby alkoholowej.

Jak przebiega i ile trwa delirium tremens?

Biała gorączka: jak długo trwa i co robić? Pierwszymi objawami są majaczenia, drżenie rąk, wzmożone pocenie się, niepokój, senność, zaburzenia świadomości oraz gorączka. Objawami białej gorączki są także różnorodne urojenia i zaburzenia psychiczne: halucynacje słuchowe i omamów wzrokowych oraz stany lękowe. Delirium tremens może trwać od kilku do kilkunastu dni, jednak stopień nasilenia objawów może się różnić w zależności od każdego pacjenta. Jest to zespół abstynencyjny, który występuje u osób silnie uzależnionych od alkoholu. Charakterystycznym aspektem białej gorączki, która jest wywołana drgawkami oraz zaburzeniami termoregulacji. W celu złagodzenia objawów delirium tremens, pacjent musi zostać poddany odpowiedniemu leczeniu farmakologicznemu, które ma na celu stabilizację jego stanu psychicznego oraz fizycznego. W przypadku nieleczenia może ono prowadzić do poważnych komplikacji i zagrożenia życia.

Co robić w przypadku pojawienia się objawów delirium alkoholowego? Diagnostyka i leczenie delirki

W przypadku pojawienia się objawów delirium, należy natychmiast udać się do lekarza. To jest poważnym stanem, który może prowadzić do szeregu powikłań i zagrożeń dla zdrowia. W trakcie diagnozowania ważne jest monitorowanie pacjenta zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, zagrożenia dla układu nerwowego. Stan ten wymaga leczenia w warunkach szpitalnych, które należy rozpocząć natychmiast, gdyż ignorowanie skutkuje powstaniem długotrwałych konsekwencji. Leczenie wymaga hospitalizacji, gdzie pacjent poddawany jest terapii farmakologicznej celem ustabilizowania jego stanu. Może być konieczne również monitorowanie poziomu glukozy we krwi oraz ewentualne odstawienie alkoholu, aby uniknąć dalszych powikłań. W przypadku białej gorączki istnieje ryzyko zaburzeń rytmu serca i innych poważnych komplikacji, dlatego niezbędna jest szybka reakcja i odpowiednie leczenie.

Nagłe odstawienie alkoholu – jak zrobić to bezpiecznie?

Odstawienie alkoholu może być niebezpieczne dla osób uzależnionych od alkoholu. Zrobione to nagle jest niesie ze sobą spore zagrożenie w postaci wystąpienia objawów związanych z odstawieniem. Objawy te, oprócz majaczeń, obejmują trudności z koncentracją, drżenie rąk, lęki oraz nawracające myśli o alkoholu.  Dlatego w przypadku pacjentów uzależnionych od alkoholu, odstawienie alkoholu wymaga odpowiedniego leczenia. Aby uniknąć delirki, a także innych niebezpiecznych objawów zespołu abstynencyjnego pacjenci powinni skonsultować się ze specjalistą, który pomoże im w bezpiecznym odstawieniu alkoholu. Zaprzestanie picia musi być nadzorowane przez doświadczonych specjalistów.

Dlatego, aby bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy stosuje się metoda zabieg zwany detoksem alkoholowym, polegająca na dożylnym podaniu niezbędnych składników odżywczych do organizmu pacjenta. Ma to na celu przywrócenia prawidłowego bilansu elektrolitów, witamin i minerałów w organizmie, a także odtrucie od alkoholu i jego szkodliwych metabolitów. Leczenie może obejmować farmakoterapię (wszywka alkoholowa Esperal), terapię grupową oraz terapię indywidualną. Wprowadzenie zmian w stylu życia oraz wsparcie ze strony bliskich również są ważne w procesie odstawienia alkoholu. Odstawienie alkoholu bez wsparcia i odpowiedniego leczenia może prowadzić do poważnych powikłań i zagrożenia życia pacjenta. Dlatego niezwykle ważne jest, aby uzależnieni od alkoholu szukali pomocy i nie starali się odstawić alkoholu samodzielnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cennik

Leczenie uzależnień

Krok 1

Detoks alkoholowy 3h/6h/12h/Max

od 650 zł

Pomoc w odstawieniu alkoholu.

Kup detoks

Dlaczego warto?

 • Pomoc w odstawieniu
 • Przerwanie ciągu alkoholowego
 • Likwidacja objawów odstawiennych
 • Wyrównanie elektrolitów
 • Wypłukanie toksyn
Kup komplet

Kup wszystkie kroki w pakiecie taniej online!
Oferujemy możliwość wystawienia L4 na cały okres leczenia.

Krok 2

Konsultacja z lekarzem/psychiatrą ONLINE / e-recepta

od 250 zł*

Konsultacja lekarska / psychiatryczna.

Kup e-konsultację

Dlaczego warto?

 • Konsultacja lekarska
 • Konsultacja psychiatryczna
 • Indywidualne podejście
 • Prywatność
 • Pełna dyskrecja
 • Doświadczenie
Kup komplet

Kup wszystkie kroki w pakiecie taniej online!
Oferujemy możliwość wystawienia L4 na cały okres leczenia.

Krok 3

Wszywka alkoholowa standard / vip / exclusive


od 479 zł*

Farmakoterapia / e-recepta. Uniemożliwienie spożywania alkoholu.

Kup farmakoterapię

Dlaczego warto?

 • Konsultacja chirurgiczna
 • Kwalifikacja do zabiegu
 • Indywidualnie dobrany lek
 • Wysoka skuteczność
 • Pomoc w problemie
 • E-recepta od 99 zł*
Kup komplet

Kup wszystkie kroki w pakiecie taniej online!
Oferujemy możliwość wystawienia L4 na cały okres leczenia.

Krok 4

Terapia psychologiczna ONLINE

od 139 zł*

Indywidualne/grupowe sesje psychoterapii uzależnień.

Kup psychoterapię

Dlaczego warto?

 • Profesjonalna sesja terapeutyczna
 • Gwarancja dyskrecji
 • Kompleksowa diagnoza
 • Wsparcie
 • Indywidualny plan terapii
 • Wysoka skuteczność
Kup komplet

Kup wszystkie kroki w pakiecie taniej online!
Oferujemy możliwość wystawienia L4 na cały okres leczenia.